Tütsü Nasıl Yakılır? 7 Adımda Tütsü Yakın

Antik dönemde yaşayan birçok toplum, nazarlardan, kötü enerjiden ve diğer felaketler korunmak için çeşitli ritüeller düzenlemiştir. Yapılan bu ritüellerde ise tütsüler kullanılmıştır. Günümüzde ise tütsü kullanımı daha çok negatif enerjilerden arınmak ve yaşam alanlarımızın güzel kokması için kullanılır. Tütsünün faydaları tabi ki bunlar ile sınırlı değil. Tütsünün çeşitlerine göre birçok faydası bulunur. İçeriğimizde tütsü nedir, tütsü nasıl yakılır, tütsü nasıl söndürülür sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Tütsü Nedir?

Tütsü, genellikle ağaç veya bitkilerin yaprak, dalları, kökleri gibi bölümlerinden elde edilen ve genellikle odaların, evlerin veya diğer kapalı alanların havasını dezenfekte etmek ve kokusunu değiştirmek için kullanılan bir malzemedir. Tütsüler, çeşitli bitkilerden elde edilebilir ve genellikle masa üstünde, tütsülüklerde veya tütsü brûleur adı verilen özel aygıtlarda yanarak kullanılırlar. Tütsüler, ayrıca meditasyon, ritüel ve diğer dini törenlerde de sıkça kullanılır. Bu yaygın kullanımı nedeni ile günümüzde pek çok kişi tütsü nasil yakilir sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Tütsülerin kullanımı, Mısır, Hint ve Çin gibi çeşitli ülkelerde yüzyıllar boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde, tütsüler hala popüler olarak kullanılmaktadır ve çeşitli çiçek, meyve, otsu ve diğer kokuları bulunan çeşitleri mevcuttur. Bu nedenle pek çok kişi evde tütsü nasıl yakılır sorusunun cevabını merak etmektedir.

Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsüleri kullanmak için içerisinde bulunan buhurun yakılması gerekir. Çakmak veya kibrit ile tütsünün uç kısımları yakılır. Duman tüttükten sonra ise buhur kısmı hafif bir şekilde üfleyerek söndürülür. Ateşlenen buhur, iç kısımdan yanmaya devam eder ve içerisindeki aromatik kokusunu yayar. Tütsü yakarken tütsülükler ya da ısıya dayanıklı malzemeler kullanmak güvenlik açısından da önemlidir. Evde tütsü nasıl yakılır, tütsü nasıl kullanılır diye soruyorsanız;

Tütsüyü Yakacak Bir Yer Hazırlayın

Tütsü çubukları yakıldığında yoğun bir duman yayar. Bu nedenle, çubuğu iyi havalandırdığınız bir ortamda yaktığınızdan emin olun. Buna ek olarak, tütsüyü yaktığınızda hava cereyanı olan ortamlarda tutmamaya dikkat edin. Açık kapıların ve pencerelerin yanı sıra tütsünün yanında perde ya da tül gibi tutuşacak nesnelerin olmadığından emin olun.

Tütsünün Ucunu Tutuşturun

Bir çakmak ya da kibrit yardımı ile tütsü çubuğunu yakın. Çubuk tutuşana kadar ateşi çubuğun altında tutun.

10 Saniye Kadar Ateşi Tutun

Tütsünün ateşi kendi kendine sönebilir. Bunun için tütsünün ucuna bakmanız gerekecek. Eğer çubuğun ucunda yanan bir köz görüyorsanız, tütsü doğru bir şekilde yanıyor demektir. Eğer tütsü çubuğunun ucu küllenmiş bir şekilde duruyorsa, bu durumda tütsüyü tekrar yakmanız gerekir.

Hafifçe Üfleyin ve Ateşi Söndürün

Tütsü çubuğunu tutuşturduktan sonra hafifçe üfleyerek ateşi söndürün. Çubuğun ucunda yanan bir köz ve hafif bir duman görmeniz gerekecek. 30 saniye sonrasında tütsünün yaydığı kokuyu almanız gerekiyor. Eğer tüm işlemler bu şekilde ilerliyorsa tütsünüz doğru bir şekilde yanıyordur.

Tütsünüzü Tütsülüğe Yerleştirin

Tütsülük olarak tahta çubuklardan kullanıyorsanız tahta ucu tütsülüğe saplayın. Birçok tütsülük, tütsüyü dikey veya hafif bir açı ile tutmaktadır. Eğer tütsü çubuğunuz hafif eğik bir şekilde duruyorsa, tütsünüzün ucunun tütsü çubuğuna denk geldiğinden emin olun.

Tütsünüz Sönene Kadar Yansın

Tütsü çubukları genellikle 20 – 30 dakika boyunca yanar. Bu süre, çubuğun uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak değişir. Tütsünüzün sönene kadar yanmasını bekleyin.

Olumsuz Durumlar İçin Önleminizi Alın

Tütsünüzü odada yanar bir şekilde odada bırakmayın. Eğer tütsünüz yanıkken odadan çıkmanız gerekiyorsa tütsü çubuğunun ucunu soğuk bir suya batırarak söndürün. Aynı zamanda, tütsünüzün perde ve tül gibi hemen tutuşabilecek nesnelerden uzakta olduğundan da emin olun.

Tütsüyü yakarken dikkat etmeniz gereken nokta ise tütsünün türüdür. Örneğin, koni tütsüler bir mum şeklinde yakılır. Bir tabla üzerinde yanan koni tütsü, diğer tütsülere göre daha kısa sürede yoğun bir koku yayar. Halka tütsüler ise sinekleri kovmak için yakılan tütsülerdendir. Bu tütsü türü spiral şeklinde yanar. Tütsü çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak en doğru tütsüyü seçmenizi sağlar.

Tütsü Çeşitleri

Tütsüler, çeşitli bitkilerden elde edilebilir ve farklı kokulara sahip olabilirler. Tütsü çeşitleri için aşağıda yer alan örneklere göz atabilirsiniz.

 1. Sandal ağacı tütsüsü: Sandal ağacı tütsüsü, Hint kökenli bir tütsüdür ve sandal ağacının köklerinden elde edilir. Genellikle rahatlatıcı ve dinlendirici bir kokuya sahiptir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 2. Meşe tütsüsü: Meşe tütsüsü, meşe ağacının yapraklarından elde edilir ve genellikle tatlı ve nemli bir kokuya sahiptir. Genellikle evlerin havasını temizleme ve yenileme amacıyla kullanılır.
 3. Lavanta tütsüsü: Lavanta tütsüsü, lavanta bitkisinin yapraklarından elde edilir ve genellikle rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Lavanta tütsüsü, genellikle uykuya dalmayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Otsu tütsüsü: Otsu tütsüsü, çeşitli bölgelerde yetiştirilen otsu bitkisinin yapraklarından elde edilir ve genellikle eğlenceli ve hafif bir kokuya sahiptir. Evlerin havasını yenileme ve eğlenceli bir ortam yaratma amacıyla kullanılır.
 5. Lotus tütsüsü: Lotus çiçeğinin esansından oluşan lotus tütsüsü, hafif tatlı bir kokuya sahiptir. Bulunduğunuz ortamın hoş kokmasını sağlar ve kişiyi rahatlatır. Aynı zamanda, daha kaliteli bir uyku için de kullanılabilir.

Çok daha fazla çeşitte ve kokuda tütsüler bulunmaktadır. Örneğin, çam tütsüsü, adaçayı tütsüsü, bergamot tütsüsü gibi. Hangi tütsü çeşidinin en uygun olduğu, kişinin tercihine ve amacına göre değişebilir.

Tütsü Şelalesi

Tütsü şelalesi nasıl yakılır, nedir gibi sorular da tütsü hakkında en çok merak edilen sorulardandır. Tütsü şelalesi, tütsülerin yanması sırasında oluşan dumanın, bir şelale gibi yükselip düşerek hareket ettirildiği bir dekoratif aygıttır. Tütsü şelalesi, genellikle masa üstünde veya bir odada kullanılır ve tütsünün yanması sırasında oluşan dumanın hareket ettirilerek güzel bir görünüm oluşturulması amaçlanır.

Tütsü şelalesi, genellikle çeşitli renklerde ve desenlerde üretilir ve tütsünün yanması sırasında oluşan dumanın rengini değiştirme özelliğine sahip olabilir. Ayrıca genellikle yüksekliği ayarlanabilir olup, dumanın yüksekliği istenilen seviyeye çekilebilir.

Tütsü şelalesi, tütsülerin yanması sırasında oluşan dumanın güzel bir görünüm oluşturulması amacıyla kullanılır ve aynı zamanda tütsünün kokusunu da havalandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, tütsünün yanması sırasında oluşan dumanın daha uzun süre havalandırılmasını sağlar.

Tütsü Rengi

Tütsülerin renkleri, tütsülerin içerisinde bulunan maddeler ve bu maddelerin oranlarına göre değişebilir. Tütsülerin renkleri, genellikle açık veya orta tonlarda olur ve tütsülerin yanması sırasında oluşan dumanın renklerine de yansıyabilir.

Ancak, tütsülerin renkleri aynı zamanda tütsülerin üretiminde kullanılan maddelerin özelliklerine de göre değişebilir. Örneğin, çeşitli bitkilerden elde edilen tütsülerin renkleri, bu bitkilerin doğal renklerine göre değişebilir. Ayrıca, tütsülerin üretiminde kullanılan maddelerin renkleri de tütsülerin renklerini etkileyebilir.

Tütsülerin renkleri, genellikle açık veya orta tonlardadır ve tütsülerin yanması sırasında oluşan dumanın renklerine de yansıyabilir. Tütsülerin üretiminde kullanılan maddelerin özelliklerine ve tütsülerin ambalajlandığı ürünlerin renklerine de göre değişebilir.

Çubuk Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsü çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi çubuk tütsülerdir. Özellikle de taze ve rahatlatıcı bir koku isteyen kişiler çubuk tütsülere yönelirler. Bu tütsü türünün yaygın bir şekilde tercih edilmesindeki en önemli etken sakinleştirici ve yatıştırıcı olmasıdır. Çubuk tütsüyü yakmak için ise;

 1. Çubuğu en dipten tutun ve hafif bir şekilde öne doğru tutarken tutuşturun.
 2. Bir kibrit ya da çakmak yardımı ile tütsünün ucunu alev alana kadar yakın.
 3. Yanan alevin 10-15 saniye kadar yanmasına izin verdikten sonra üfleyerek alevi söndürün.
 4. Tütsünüzü tablaya ya da tütsülüğe yerleştirin.

Konik Tütsü Nasıl Yakılır?

Konik tütsüler, en yaygın tütsü çeşitlerinden biridir ve genellikle ağaç veya bitkilerin yaprak, dalları, kökleri gibi bölümlerinden elde edilirler. Konik tütsüler, çeşitli kokulara sahip olabilirler ve tütsülerin yanması sırasında oluşan dumanın hareket ettirilerek güzel bir görünüm oluşturulması amaçlanır. Konik tütsü nasıl yakılır diye merak ediyorsanız adım adım aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Konik tütsüyü yere paralel olarak yerleştirin: Tütsünün kütlesi nedeniyle dengesini kaybetmemesi için tütsüyü düzgün bir şekilde yerleştirin.
 2. Tütsünün dibine birkaç adet kibrit parçası koyun: Tütsünün dibine birkaç adet kibrit parçası koyun ve kibritlerin yanmasını sağlamak için biraz hava verin.
 3. Tütsünün yanmasını bekleyin: Tütsünün yanmasını bekleyin ve tütsünün yanması sırasında oluşan dumanın hareket ettirilerek güzel bir görünüm oluşturulmasını sağlayın.
 4. Tütsünün yanmasını kontrol edin: Tütsünün yanmasını kontrol edin ve tütsünün yanması sırasında oluşan dumanın hareket ettirilerek güzel bir görünüm oluşturulmasını sağlayın. Eğer tütsünün yanması gerekiyorsa, tütsünün dibine birkaç adet kibrit parçası daha koyun ve tütsünün yanmasını sağlayın.

Tütsü Neden Yakılır? Tütsünün Faydaları Neler?

Kokuların beyinde yer alan duygu sistemine pozitif olarak etki ettiği bilimsel olarak açıklanmıştır. Çünkü, koku duyuları beyindeki nöronlara diğer duyularımızdan çok daha hızlı bir şekilde ulaşır. Kokuların bizlere anımsattığı hatıraların nedeni de budur. Tütsüler de sahip oldukları kokular nedeni ile içimizdeki şifa mekanizmasını tetikleyerek artmasını sağlar. Bu nedenle, evde tütsü yakmak kişiler üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Tütsü Faydaları

Tütsü yakmanın faydaları arasında negatif enerjilerden arınmak ve pozitif enerjilere yer açmak da yer alır. Özellikle de tarot açılımları ve ritüeller esnasında tütsüler yaygın bir şekilde kullanılır. Yaşam alanlarında tütsü kullanarak ortamda bulunan negatif enerjilerden kurtuluruz. Bu yönü ile tütsü kullanımının antik çağlarda yer alan amacı ile örtüştüğünü söylemek mümkün. Tütsülerin aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirici etkisi bulunur. Tütsülerin sahip olduğu aromatik kokular, rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar.

Tütsü Ne Zaman Yakılır?

Tütsü nasıl yakılır sorusunun cevabını aldıktan sonra geriye tütsü ne zaman yakılır sorusunun cevabını vermek kalıyor. Tütsü ne zaman yakılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Meditasyon Sırasında Tütsü Yakın

Meditasyon esnasında tütsü yakarak zihninizi rahatlatabilirsiniz. Bunun dışında, daha iyi bir odaklanma için de meditasyon sırasında tütsü yakabilirsiniz.

Tütsüyü Parfüm Olarak Kullanın

Tütsünün etrafa yaydığı hoş kokusunu bir oda parfümü olarak kullanabilirsiniz. Özellikle de etrafta çöp kokusu gibi istenmeyen kokular varsa tütsü kullanmak iyi bir seçenektir.

Aromaterapi İçin Tütsü Kullanın

Odaklanmanızı kolaylaştırmak, baş ağrılarınızı azaltmak ve depresyonun etkilerini hafifletmek için tütsü kullanabilirsiniz. Tütsü kokusu rahatlamanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Çok Sık Tütsü Yakmayın

Tütsünün etrafa yaydığı duman doğrudan ciğerlerinize nüfuz eder. Yapılan araştırmalar neticesinde bu dumanın sürekli olarak solumak sağlığa zararlıdır.

Hangi Tütsü Ne İşe Yarar?

Tütsülerin çeşitli türleri olduğundan bahsetmiştik. Kendilerine has aromatik kokulara sahip olan tütsüler, çeşitli amaçlar için kullanılır. Örneğin, tarçın tütsüsü kaslarda yer alan gerginliği azaltır ve kişinin daha iyi odaklanmasını sağlar. Hangi tütsü ne işe yarar diye merak ediyorsanız;

 • Lavanta: Kişiyi rahatlatarak daha kolay uyumasını sağlar.
 • Aloe Vera Tütsüsü: Çakra dengelemeleri için kullanılır.
 • Ejderha kanı tütsüsü: Kişinin canlanması ve yenilenmesini sağlar.
 • Yasemin: Gerginliği azaltır ve tazelik hissi üretir.
 • Sandal ağacı tütsüsü: Zihni negatif enerjilerden arındırır.
 • Ylang Ylang tütsüsü: Stresi azaltır, depresyon belirtilerini kaldırmaya yardımcı olur.
 • Palo Santo: Zihinsel ve bedensel negatiflikten kurtulmanızı sağlar.

Tütsü seçimini gerçekleştirirken yukarıda yer alan tüsü çeşitlerine dikkat ederek ihtiyacınız olan tütsüyü seçebilirsiniz.

Tütsü Nasıl Saklanır?

Tütsüler, genellikle nemden, ısıdan ve aşırı ışıktan korunarak saklanmalıdır. Bu sayede, tütsülerin kokusu ve özellikleri korunarak daha uzun süre kullanılabilir. Tütsü nasıl saklanır diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan maddeleri takip edebilirsiniz.

 1. Tütsüleri nemden koruyun: Tütsüler, nemden korunarak saklanmalıdır. Bu nedenle, tütsüleri nemli ortamlardan uzak tutmalı ve nemli ortamlarda saklamamalısınız. Ayrıca, tütsüleri nemli ortamlardan uzak tutmak için tütsüleri nemli havalarda kullanmamalısınız.
 2. Tütsüleri ısıdan koruyun: Tütsüler, ısıdan da korunarak saklanmalıdır. Bu nedenle, tütsüleri sıcak ortamlardan uzak tutmalı ve sıcak ortamlarda saklamamalısınız. Ayrıca, tütsüleri ısıdan koruyabilmek için tütsüleri sıcak yerlerde tutmamalısınız.
 3. Tütsüleri aşırı ışıktan koruyun: Tütsüler, aşırı ışıktan da korunarak saklanmalıdır. Bu nedenle, tütsüleri direk güneş ışığından uzak tutmalı ve tütsüleri güneş ışığına maruz bırakmayın.
 4. Tütsüleri nem, ısı ve aşırı ışıktan koruyun: Tütsüleri nem, ısı ve aşırı ışıktan koruyarak saklamanız, tütsülerin kokusunu ve özelliklerini koruyarak daha uzun süre kullanılabilir hale getirir.
 5. Tütsüleri kapalı bir yerde saklayın: Tütsüleri kapalı bir yerde, nem, ısı ve aşırı ışıktan koruyarak saklamanız, tütsülerin daha uzun süre kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Örneğin, tütsüleri cam bir şişe veya kavanoz içerisinde saklayabilirsiniz.

Tütsünün Zararları Neler?

Tütsünün zararları arasında solunum yolu tahrişi, astım ve çeşitli cilt yakınmaları yer alır. Yapılan araştırmalar sonucunda tütsülerin yakılması ile havaya karışan küçük parçacıkların aromatik hidrokarbonları açığa çıkardığı görülmüştür. Diğer koku veren ürünlerde olduğu gibi tütsülerin de nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi problemlere yol açtığı görülmüştür. Bu nedenle, tütsü kullanırken dikkatli olmalı ve sürekli olarak tütsü kullanmamanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yakılan tütsü nereye dökülür?

Yakılan tütsülerin külleri kötü enerjiyi simgeler. Bu nedenle, tütsü küllerini cam kenarına koyarak uçmasını sağlamak kötü enerjinin sizden uzaklaşmasını sağlar.

Bir günde kaç tütsü yakılır?

Tütsü yakma sayısı, tütsünün türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak odanızda günde bir tütsü yakmak yeterlidir. Bu durum, tütsünün kokusunun kalıcılığına göre değişebilir.

Tütsü nazara iyi gelir mi?

Tütsünün kullanım amaçları arasında nazardan korunmak da yer almaktadır. Kötü enerjilerden arınmanızı sağlayan tütsü, nazardan korunmak için de kullanılabilir.