Tarot Joker Kartı Anlamı

Tarotta joker kartı, en önemli kartlardan biridir. Büyük arkana kartları arasında yer alan bu kart, tarot destesinin de ilk kartıdır. Tarot yorumlamasında önemli bir yere sahip olan bu kartın tüm anlamlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Tarot Joker Kartı Düz Anlamları

Joker Kartı Genel Anlamı

Joker kartı, tarotun ilk kartı olması ve bütün destelere yaptığı yolculuğuyla kendisine özel bir yer edinmiştir. Tarot destesine aynı zamanda Kahramanın Yolcuğu adı da verilir. Bilinene göre bu karttaki tecrübesiz genç, kartları sırayla gezerek yolcuğunu bitirir. Bu kart aynı zamanda “0” sayısı ile gösterilir. Sıfır sayısının yuvarlak olması bir döngüyü de sembolize eder. Yeni başlangıçları, yeni maceraları temsil eder. Bu özelliklere ek olarak, saflık, düşüncesizlik gibi özellikler de bu kartın anlamlarındandır. Bir hayalperest kartı olan bu kart, kişinin hayallerini sorgulamasını gerektirir. Joker kartı anahtar anlamları ise şöyledir:

 • Hayalperestlik
 • Yeni başlangıçlar
 • Saflık ve düşüncesizlik
 • Özgürlük
 • Maceracı ruh
 • Gençlik
 • Masumiyet

Joker kartının üzerinde yer alan namı diğer aptal, değneğinin ucunda çantasını taşımaktadır. Yeni maceralara yelken açan kişi, çantasında ihtiyacı olan her şeyi bulundurur. Ancak, kişi bir uçurumun kenarında durmaktadır. Jokerin topuklarının arkasında beliren köpek figürü ise onu bu konuda uyarmaya çalışmaktadır. Eğer kişi duygularının ve hayallerinin farkında olmaz ise bu uçurumdan düşebilir. Elinde tuttuğu beyaz gül masumane, saf niyetini temsil eder. Arkasındaki beyaz karlı dağlar ulaşmak istediği zirvedir. Zorlu, uzun yolculuğunun engebeli kısımlarını aşıp istediği zafere ulaşmak niyetindedir.

İlişki ve Aşk Anlamı

Bu kartın aşk hanesinde ortaya çıkması heyecan vericidir. Çünkü, joker kartının aşk anlamları arasında eğlenceli bir kişilik yer almaktadır. Kartı çeken kişi bekar ise kişiyi tutkulu bir romantizm bekler. Eğer kişinin bir ilişkisi varsa, ilişkinin geleceğinden çok anın tadı konuşulur. Plan yapılmaz. Doğaçlama yaşanılan bir ilişkide belirsizlikler zaman zaman sorun olarak karşınıza gelebilir. Farklı olarak Aşk açılımında çıkan bu kart, kişileri hareketli ve heyecanlı bir ilişki beklediğini müjdeler.

Para ve Kariyer Anlamı

Tarot Kariyer Açılımı için joker çektiğimiz zaman büyük bir ilerlemenin hemen öncesinde olduğumuzu biliriz. Kariyer yönünden, yükseliş, mekan değiştirme, tahmin edilemeyen bir zamanda ortaya çıkan fırsatları bu kart geldiğinde söz konusudur. Bu fırsatları fark etmek ve plan yaparak ilerlemek faydanıza olacaktır. Aksi takdirde, fırsatlar sadece bir potansiyel olarak kalır. İlerleme olmaz.

Sağlık Anlamı

Deli kartı, canlılık ve enerjinin simgesi olduğu için fiziksel sağlığınız için iyiye işaret eder. Buna ek olarak, kazaya eğilimli olduğunuzu da gösterebilir. Sağlık konusu için joker kartını çektiğinizde dikkatli olmanız gerekir. Bu kart, yeni bir hayatın başlangıcını temsil ettiği gibi bir hamileliği de temsil edebilir.

Maneviyat Anlamı

Manevi anlamda joker kartı, sizi büyük durumlara götürecek yeni bir ruhsal başlangıcı temsil eder. Bu dönemde, pek çok farklı yaklaşımı deneyimlemek için can atabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için kendinize izin vermeniz gerekiyor. Çevrenizdeki kişiler çıktığınız yolculuğu anlamayabilir ancak kendiniz için doğru olanı yapmanız gerekiyor.

Ters Joker Kartı Anlamları

Ters Joker Kartı Genel Anlamı

Tarotta joker kartı ters bir şekilde karşınıza çıktığında olumsuz durumları simgeler. Kişinin kötü yönde bir kararsızlığa sahip olduğunun altını çizer. Bu kararsızlık kişiye hatalı bir seçim getirecektir. Yeni başlangıçları temsil eden bu kart ters bir şekilde belirdiğinde bu başlangıcın heyecan verici olmadığını belirtir. Kişi, tereddüt ve kararsızlık duyguları arasında gidip gelmektedir. Ters joker kartının anahtar anlamları arasında şunlar yer alır:

 • Dikkatsizlik
 • Aptallık
 • Umut
 • İnanç
 • Pervasızlık
 • İhmal

Ters Aşk ve İlişki Anlamı

Aşk konusunda ters bir şekilde beliren joker, macera arayışınızın sevgi konusunda size bir takım engeller çıkardığını temsil eder. Ayrıca, mevcut ilişkinizde belirsizlik olduğunu da temsil edebilir. Ters joker kartı, ilişkinizin heyecanlı olduğunu ancak bazı riskli durumları da içerdiğini anlatır. Dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü, güvensizlik durumları ortaya çıkabilir ve ilişkinizin sallantılı olmasına yol açabilir.

Ters Para ve Kariyer Anlamı

Para ve kariyer konusunda ters bir şekilde beliren bu kart, potansiyel olarak umut veren finansal fırsatların habercisi olabilir. Ancak, dikkatli olmanız gerek ve belirli bir taahhütte bulunmadan önce dersinize sıkı çalışmalısınız. İş hayatınızda mevcut pozisyonunuz ile ilgili huzursuz olabilirsiniz. Harekete geçmeden önce düşünmeniz gerekiyor. Buna ek olarak, kendinize olan güven eksikliğinden dolayı fikirlerinizi açıklamaktan çekiniyor olabilirsiniz. Kendinizi öne çıkarmaktan korkmayın. Diğer insanlar gibi fikirlerinizin değerli olduğunu unutmayın.

Ters Sağlık Anlamı

Sağlık konusunda ters bir şekilde beliren joker kartı, sağlığınız konusunda alternatif tedavileri denemenin sorununuzu çözme konusunda yardımcı olabileceğinin işaretidir. Aynı zamanda, kazaya yatkın olma eğilimini de gösterir. Çevrenize dikkat etmeniz gereken bir dönemde olabilirsiniz.

Ters Maneviyat Anlamı

Maneviyat konusunda ters çıkan joker kartı, yeni manevi deneyimler aradığınıza bir işarettir. Eski geleneklerinizi bir kenara bırakmak istiyorsunuz. Çevrenizdeki kişiler bu yeni ilginiz karşısında biraz şaşkın olabilirler. Seçeneklerinizi keşfettiğinizi unutmayın ve sizin için neyin doğru olduğundan emin olana kadar manevi bir yola çok fazla atlamayın.

Bu yazı size faydalı olduysa diğer kartların anlamları için Tarot Kartları Anlamları yazımızı da okuyabilirsiniz.