Pentagram Açılımı Nasıl Yapılır?

Tarot açılımları arasında en çok merak edilenlerden birisi de pentagram açılımıdır. Pagan topluluğundaki birçok insan için kutsal olan pentagram, köşeli bir yıldızdır. Bu büyülü sembolün içerisinde ise bir dizi anlam yer alır. Pentagram sembolünde yer alan beş köşenin her biri özel bir anlama sahiptir. Bu semboller toprak, hava, ateş ve su gibi dört klasik elementin yanı sıra ruh elementini simgeler. Bu sembollerin her biri tarot kartı düzenine dahil edilerek pentagram açılımı ortaya çıkmıştır. Peki, pentagram açılımı nasıl yapılır? Pentagram nedir? Bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Pentagram Açılımı Nasıl Yapılır?

Pentagram açılımı nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce tarot ile ilgili temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Bunun için tarot rehberimize göz atabilir ve kartlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında pentagram açılımı yapmak için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Merkez Kart

Birçok tarot açılımında, tarot okuyucusu, ilk olarak kişiye merkez kartı seçer. Bu kart, bazı açılımlarda kişinin dış görünümüne göre seçilir. Ancak, bu kart, pentagram açılımında kişinin hayatındaki konulara göre büyük arkana kartlarından seçilmektedir. Örnek vermek gerekirse,  bağımlılıklardan ya da kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen bir kişi 15.kartla şeytan ile temsil edilebilirken, ruhsal yolculuğu hakkında soruları olan bir kişi 9. kart yani ermiş kartı ile sembolize edilebilir. Bu durumda tarot baktığınız kişinin durumunu en iyi şekilde temsil eden kartı seçerek bu kartı 1 konumuna yerleştirin.

Üst Kart

Üst kartta sağ üst tarafına koyacağınız kart dünya kartıdır. Toprak elementinin istikrar ve güvenlikle ilişkili olması dünya kartının kişinin sorusunu çevreleyen genel sorunları göstermesini sağlar. Kişinin sorunlarını ön planda ya da arka planda tutan nedir? Kısacası, kişinin durumunun ilerlemesinin önüne geçen faktörler bu evrede ortaya çıkar.

Sağ Alt Kart

Sağ alt kısımdaki kart, havayı simgeler. Hava, geleneksel olarak ilham ve iletişim ile ilgilidir. Bu açılım düzeninde ise diğer kişilerin tarot baktığınız kişiye ne söylediklerini ifade eder. Kişinin hayatına olumlu yönde etki sağlayan insanlar var mı? Yoksa kişiyi aşağı mı çekiyorlar? Kişinin mevcut hayatını etkileyen dış faktörler neler?

Sol Alt Kart

Bu açılımdaki sol alt taraftaki kart, güçlü irade ve enerjiyi temsil eden ateş elementini sembolize eder. Ateş hem yaratan hem de yok eden bir elementtir. Kişi bilinçaltındaki hedeflerini sabote mi ediyor? Kişinin iç atışmaları neler? Bu kart, kişinin kendisinden şüphe duyduğunu ve yanlış anladığını ifade eder.

Sol Üst Kart

Sol üst kısımda yer alan bu kart su kartı olarak bilinir. Su, geleneksel olarak tanrıçanın güçleri ile ilişkilendirilir. Bu özellikler bilgelik ve sezginin unsurlarıdır. Kişinin sezgilerinin ne anlattığını ortaya çıkaran yer de tam olarak bu kısımdır. Kişi, gelecekteki ihtiyaçlarını ya da hedeflerini karşılamak için mevcut koşullarını nasıl yönlendirmelidir?

Üst Merkez Kart

Merkez kartın üstünde yer alan bu kart, ruh kartı olarak bilinir. Bu nokta, benlik ve yolculuğun doruk noktasıdır. Ayrıca, bu kart, diğer tüm kartların götürdüğü şeyleri temsil eder. Dört ana unsuru temsil eden bir önceki karta bakın ve size anlattığını anlamaya çalışın. Bunu bir kitabın bölümleri gibi düşünün ve bu kart kitabın son sayfasıdır. Kişi, aynı yolda giderse işleri nasıl çözülür? Kişinin problemleri üzerinde etkili olan iç ve dış etkilerin sonucu nedir?

Pentagram Ne Demek?

Pentagram açılımı yapmak isteyen kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi de pentagram ne demek sorusunun cevabıdır. Pentagram beş köşeli yıldız demektir. Yunanca olan pentagrammon kelimesinden türemiştir. Evrensel olarak ise pentagram birlik ve sonsuzluk anlamlarına gelir. Bu sembolün köşeleri ateş, hava, su toprak ve ruh olarak beş elementi temsil eder. Feminen bir sembol olan pentagram, bu yönü ile Venüs gezegeni ve Venüs tanrıçası ile ilişkilendirilir.