Kelt Haçı Açılımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kelt haçı açılımı, tarot okuyucularının en sık kullandığı tarot açılımları arasında yer alır. Ancak, yorumlaması en zor tarot açımlarından da biridir. Tarot kelt açılımı, hemen hemen her tarot kitabında yer almasına rağmen pek çok tarot okuyucusu bu karışık açılımda yer alan detayları kaçırmaktadır. Tabi ki de kelt açılımında yer alan tüm tarot kartlarını tek tek okuyabilirsiniz. Ancak, işinizde ustalaşmak ve çevrenizdeki kişilerin size hayran olmasını istiyorsanız, kartlar arasında yer alan dinamikleri bilmeniz gerekir.  Peki kelt açılımı nedir, nasıl yapılır? Bu yazıda kelt acilimi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşacak ve kartların dizilimi ile ilgili bilgilere sahip olacaksınız.

Kelt Açılımı Nasıl Yapılır? Kelt Haçı Açılımı Dizilimi

Tarot kelt açılımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle kartların dizilimini doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Standart bir kelt haçı dizilimi ise şöyledir:

Kelt Açılımı dizimi

Şimdi kartların üzerinde yer alan rakamlardan ilerleyelim ve bu kartların neleri temsil ettiğini öğrenelim. Örnek bir 10 lu tarot açılımı ile konuyu pekiştirelim.

1.Kart: Şimdiki Zaman

Bu kart, şimdiki zamanda kişiye ne olacağı ile ilgili bilgiler verir. Aynı zamanda, kişinin akıl durumunu yansıtır ve olayları nasıl algıladığını söyler.

2.Kart: Meydan Okuma

2. kart, kişinin karşı karşıya olduğu meydan okumaları ya da sorunu temsil eder. Bu sorun çözüldüğünde kişinin hayatı çok daha kolaylaşacaktır. Dikkat etmeniz gereken ise, bu pozisyon için olumlu bir kart çekseniz bile bu kartın yeni bir meydan okumayı temsil edebileceğidir.

3.Kart: Geçmiş Zaman

Bu kart, şu anda yaşadığınız duruma yol açan olayları temsil eder. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluğun nasıl ortaya çıktığına dair ipuçları gösterir.

4.Kart: Gelecek Zaman

Adından da anlaşılabileceği gibi, bu kart, önünüzdeki birkaç hafta ya da aylar içerisinde gerçekleşmesi muhtemel olayları temsil eder. Merak etmeyin, bu nihai bir sonuç değil, sadece yolculuğunuzun bir sonraki adımıdır.

5.Kart: Yukarı

Bu kart, durumla ilgili kişinin amacını, özlemini ya da en iyi sonuçlarını yansıtır. Kişi, sorununu çözmeye çalışırken bilinçli olarak dikkat ettiği nokta budur.

6.Kart: Aşağı

Aşağı kartı, kişinin bilinçaltı dünyasında olanları yansıtır ve bu durumların temeline derinden iner. Durumla alakalı bilinçaltında yatan duyguları ve eğilimleri temsil eder ve bu durumları neyin yönlendirdiğini gösterir. Bu kart, eğer kişinin içsel varlıklarına derinden bağlı değilse, kişiye sürpriz bir mesaj getirebilir.

7.Kart: Tavsiye

Tavsiye kartı, kişinin hayatında olan her şeyi göz önünde bulundurur ve mevcut zorlukların üstesinden gelebilmek için kişiye nasıl bir yaklaşımda bulunması konusunda tavsiye verir.

8.Kart: Dış Etkenler

Dış etkenler kartı, sorulan sorunun sonucunu etkileyebilecek ve durumun kontrolü dışında olan insanları, enerjileri ya da olayları temsil eder.

9.Kart: Umutlar / Korkular

En komplike kartlardan biri olan bu kart, yorumlaması en zor kartlardan biridir. Bilmeniz gereken ise umutların ve korkuların iç içe olduğudur. Bu nedenle, umduğunuz şeyler aynı zamanda korktuğunuz şeyler de olabilir ve gerçekleşmeyebilirler. Bazen, kelt açılımı sırasında daha doğru bir yorumlama için ikinci bir kartı seçmek iyi olabilir.

10.Kart: Sonuç

Son kart olan bu kart, durumun nereye gittiğini ve sorunun çözülüp çözülmeyeceğini temsil eder. Eğer sorun çözülecekse nasıl çözüleceğini de belirtir. Eğer sonuç kartı istenilen bir sonuç değilse, kişinin tutumlarında değişiklik yapmak istemesi onun özgür iradesidir.

Not: Kelt Haçı Açılımının birçok versiyonu olduğunu söylemekte fayda var. Yukarıda yer alan versiyonu ise çoğu durumda en doğru sonuçları veren açılım türüdür.

Kelt Açılımı Nasıl Bakılır? Püf Noktaları: Kartların Dinamiklerini Öğrenin

Kelt haçı açılımı ile ilgili internette yer alan birçok kaynaklarda kartların ne anlama geldiği hakkında bilgiler yer alır. Ancak, işin püf noktalarını öğrenmek, sizi diğer tarot okuyucularından ayıran en önemli detay olacaktır. Çünkü, birçok tarot okuyucusu, ilk olarak kartların nasıl yorumlandığını öğrenir. Ancak, kartlar arasındaki hikayenin içine girmek çok daha etkili yorumlar yapmanızı sağlar! Peki, kelt açılımı nasıl bakılır?

İlk olarak, kelt haçının iki bölüme ayrıldığını düşünün. Sol tarafta yer alan 1 – 6 arasındaki kartlar ve sağ taraftaki 7-10 arasındaki kartlar.

Sol tarafta yer alan kartlar, kişinin hayatında neler olup bittiğini temsil eder. Bu bölüm, iki çaprazdan oluşur ve ortada yer alan 1. ve 2. kartlar, daha büyük bir daire ile yani 3. ve 6. kartlar ile iç içe geçmiştir. Bu durumda, daha küçük olan kartlar ise konunun özünü temsil eder.

Daha büyük olan çarpı, küçük çarpıyı kaplayan iki çizgiden oluşmaktadır. Yatay çizgi olan 1., 3. ve 4. kartlar, soldaki geçmişten sağdaki geleceğe doğru hareket eden zamanı belirtir. Dikey çizgi olan 1., 5. ve 6. kartlar, alttan üste doğru bilinçdışından bilinçli zihne doğru hareket eder. Bu, kişinin bilincidir.

Kelt Haçı Açılımı Kart Kombinasyonları

5. ve 6. Kart

5. ve 6. kartı karşılaştırın. Bu kartların arasında yer alan bilinçaltı seviyeleri arasında bir sinerji olup olmadığını düşünün. Kişiyi yönlendiren şey ile kişinin arzuladığı şeyler arasında bir uyum var mı? Eğer bir uyum varsa, sorunu çözmek çok kolay olacaktır. Eğer uyum yoksa, o zaman kişiye bilinçaltı seviyede neler olduğunu ve bunun konuya dair yanıtlarını nasıl etkileyeceğini anlatın ve kişiye yardımcı olun.

5. ve 10. Kart

Yukarı ve sonuç kartlarını karşılaştırın ve kendinize sorun, kişinin olmasını istediği ile olacak olan şey arasında bir uyum var mı? Kişi, bu durumun gerçekleşmesi için yardım mı ediyor yoksa engel mi oluyor? Eğer bu iki kartın arasında zıtlık olduğunu fark ederseniz, o zaman kişinin istediği sonuçları nasıl ortaya çıkaracağını dikkatlice düşünmesi gerekir.

4. ve 10. Kart

Gelecek ve sonuç kartları olan bu kartları karşılaştırın ve yakın gelecekteki olayların genel sonuca dair etkisini düşünün. Kişinin doğru sonuçları yaratması için bu olayları belirli bir şekilde yönetmesi gerekir mi?

6. ve 9. Kart

Umular ve korkuların kartları olan bu kartları karşılaştırın. Eğer bu kartları yorumlamakta zorluk çekiyorsanız, 6. karttan yardım alın ve bilinçaltında neler olup bittiğine bakın. Bilinçaltı dünyasında bir korku ya da umut yaratan bir şey var mı? Eğer bu noktada ters konumda bir kart çekerseniz, büyük ihtimalle kişi henüz bilinçaltında yaşananların onu gerçek dünyasında nasıl etkilediğinin farkında değildir.

7. ve 10. Kart

Tavsiye ve sonuç kartı olan bu kartları karşılaştırın. Kişi, sonuçları beğenmiyor mu? O zaman kişinin daha pozitif bir sonuç yaratması için neler yapması gerektiğini görmek için tavsiye kartından yardım alın. Aynı zamanda, kişinin bu tavsiyeleri etkili bir şekilde yönetebilmesi için yakın gelecekte hangi olayların meydana geleceğini görmek için 4.kartı dikkate alın.

Kelt Açılımı Soruları

Tüm tarot açılımlarında olduğu gibi keltik açılımı sırasında da doğru soruların sorulması gerekir. Böylelikle çok daha net ve doğru cevaplar elde edilecektir. Açılım sırasında sorabileceğiniz kelt açılımı soruları şöyle olabilir:

  1. Şu anki durumum hakkında ne bilmek istersiniz?
  2. Gelecekteki yakın zamanımda bana ne olacak?
  3. Hangi konuda daha fazla odaklanmalıyım?
  4. Hangi konuda yardıma ihtiyacım var?
  5. Hayatımın şu anki dönemindeki zorluklarım nelerdir?
  6. Gelecekteki bir kararımın sonucu ne olacak?
  7. Hayatımın amacı nedir ve bu amaca ulaşmak için ne yapabilirim?
  8. Yakın gelecekteki önemli bir olayın sonucu ne olacak?
  9. Hangi konularda güçlüyüm ve hangi konularda zayıfım?
  10. Şu anda hayatımda hangi fırsatlar var ve bu fırsatları nasıl kullanabilirim?

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kelt açılımı ne demek?

Tarotta kelt haçı, Hristiyan haçında yer alan kesişime bir halka eklenmesi sonucunda oluşan şekilde kartların dizildiği açılım türüdür. Bu kartların her biri farklı anlamlara sahiptir.